Zamek Książąt Pomorskich Muzeum w Darłowie
tel./fax. +48 94 314 23 51
biuro@zamekdarlowo.pl
Godziny otwarcia muzeum:
1 V - 31 VIII
czynne codziennie
w godz. 10 - 18
kasa czynna do godz. 17
1 IX - 30 IX
czynne codziennie
w godz. 10 - 16
kasa czynna do godz. 15
1 I - 30 IV oraz 1 X - 31 XII
środa - niedziela
w godz. 10 - 16
kasa do godz. 15
Aktualności
Otwarcie wystawy Czesława Wosia
26 września 2016
Otwarcie wystawy Czesława Wosia
Było to niezwykłe wydarzenie zarówno dla zaproszonych gości jak i dla muzeum. A było ich, co nie miara. Takiej frekwencji jeszcze nie mieliśmy. Sala pękała w szwach. Podczas wernisażu zaprezentowano 38 prac malarskich (akryl, akwarela), 28 prac rysunkowych (ołówek, pióro) i 19 graficznych, wykonanych w technice akwaforty/akwatinty. Muzeum otrzymało do zbiorów w darze od artysty 5 prac autorskich:
- „Kościół pw. św. Gertrudy w Darłowie”, akryl, 2008, sygn.
- „Król Eryk na zamku w Darłowie”, rys. tusz , 2015, sygn.
- „Żaglowiec Król Eryk w Darłowie”, rys. tusz , 2015, sygn.
- „Latarnia morska w Darłówku”, rys. tusz , 2015, sygn.
- „Zamek w Darłowie”, rys. tusz , 2012, sygn.
a także „Dziedziniec zamkowy”, akwafortę pochodzącą z lat 20. XX w. ze zbiorów własnych.
Serdecznie dziękujemy gościom za przybycie i panu Czesławowi za tak wspaniały dar.
Europejskie Dni Dziedzictwa 2016
19 września 2016
Europejskie Dni Dziedzictwa 2016.
Myślą przewodnią tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa jest hasło „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”.
Przesłaniem Narodowego Instytutu Dziedzictwa – ogólnopolskiego koordynatora EDD – jest to, iż wiele zabytków jest nośnikami istotnych społecznie wartości duchowych związanych z wiarą, sztuką i historią.
To cieszące się coraz większą popularnością wydarzenie ma również swój wymiar regionalny, tematem Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa jest „Pamięć miejsc i ludzi”.
Zamek Książąt Pomorskich – Muzeum w Darłowie w ramach obchodów EDD 2016 zaplanowało na dzień 17 września 2016 br. objazd studialny po terenie powiatu sławieńskiego.
Początek spotkania miał miejsce na dziedzińcu Zamku w Darłowie, po czym p.o. Dyrektor Muzeum Konstanty Kontowski zaprosił uczestników objazdu do Sali Zielonej. Nawiązując do hasła EDD ekspozycję XIX – wiecznego rzemiosła artystycznego wzbogacono o okazałe kopie fotografii portretowych z przełomu XIX i XX wieku powstałych w darłowskich atelier Franza Newigera, G.Schasteya i Ferdinanda Kondratzkiego.
Na dziedzińcu zamkowym zaś goście wysłuchali krótkiej informacji o Joachimie Utechu - przedwojennym rzeźbiarzu, którego prace znajdują się w ekspozycji plenerowej.
Objazd zaczęliśmy od nekropolii w Domasławicach (gm. Darłowo), gdzie znajduje się niewielkie lapidarium.
Stamtąd ruszyliśmy do Słowina (gm. Darłowo), gdzie w towarzystwie proboszcza ks. Grzegorza Krajewskiego zwiedziliśmy XIX – wieczny kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, obejrzeliśmy lapidarium i pomnik poległych w I wojnie światowej.
Pod opieką tego samego proboszcza mogliśmy podziwiać gotycki kościół pw. Św. Józefa w Karwicach (gm. Malechowo).
Kolejno udaliśmy się do Ostrowca (gm. Malechowo), gdzie w bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się pałac (własność prywatna) oraz gotycki kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, w którym podziwialiśmy epitafia członków rodu von Podewils – będącego przez dłuższy czas właścicielem ostrowickiego pałacu. Tutaj towarzyszył nam gospodarz ostrowieckiej świątyni – proboszcz ks. Mariusz Żołądkowicz.
Zatrzymaliśmy się w „Siedlisku artystycznym pod akacjami” u Doroty Grodzkiej i Janusza Rapkiewicza w Kwasowie (gm. Sławno), gdzie przyszedł czas na relaks i posiłek na łonie natury.
W drodze powrotnej oglądaliśmy zabytkową zabudowę Postomina.
Ostatnim przystankiem na trasie objazdu było Pieńkowo (gm. Postomino).
Tam odbyliśmy spacer koło pałacu (własność prywatna) i zapoznaliśmy się pokrótce z niebywałą historią tego miejsca i jego mieszkańców. Wiedzą o atrakcjach ziemi sławieńskiej dzielił się z uczestnikami objazdu st. kustosz Konstanty Kontowski.
Objazd po terenie powiatu sławieńskiego był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Starosty Sławieńskiego Wojciecha Wiśniowskiego, który objął patronat nad lokalnymi obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa.
Serdecznie dziękujemy ks. Grzegorzowi Krajewskiemu i ks. Michałowi Żołądkowiczowi za udostępnienie świątyń do zwiedzania oraz podzielenie się wiedzą o tych zabytkowych obiektach.
Wyrazy podziękowania kierujemy do firmy przewozowej DPP za wzorowe wykonanie usługi transportowej.
W imieniu organizatora wydarzenia – koordynator objazdu Renata Potomska
Wystawa Czesława Wosia "Nad brzegiem morza"
15 września 2016
Zamek Książąt Pomorskich
Muzeum w Darłowie
zaprasza na otwarcie wystawy
Czesława Wosia
Nad brzegiem morza
dnia 21 września 2016 r. na godz. 16.30
do Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie
Patronat: Starosta Sławieński Wojciech Wiśniowski
wystawa czynna do końca października 2016 r.
Czesław Woś
Urodził się w 1944 r. Studia plastyczne ukończył w 1977 r. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu na Wydziale Sztuk Pięknych, a studia podyplomowe z zakresie grafiki na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie w 1984 r.
Pracował w I i II Liceum Ogólnokształcący w Ostrowie Wielkopolskim. W latach 1975 – 1998 pełnił funkcję doradcy merytorycznego nauczycieli plastyki w Oddziale Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu. Prowadził również zajęcia jako starszy wykładowca w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie – Wydział Zamiejscowy w Kaliszu oraz na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Instytut Pedagogiczno – Artystyczny w Kaliszu.
Równolegle z pracą pedagoginną zajmował się twórczością plastyczną. Ilustrował tomiki poetów polskich, wydał 3 teki graficzne i 5 tek rysunków. Od 1982 r. jest członkiem Związku Artystów Plastyków. Jego prace były wielokrotnie prezentowane i nagradzane na wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych.
Od 1985 roku jest inicjatorem i organizatorem (wraz z żoną) Międzynarodowego Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu w Ostrowie Wielkopolskim. Od 1993 roku organizuje także Międzynarodowe Wystawy Ekslibrisu Muzycznego, towarzyszące festiwalowi „Chopin w barwach jesieni” w Antoninie .
W 2006 roku został wyróżniony tytułem zasłużony profesor Almae Matris Ostroviensis, a w 2007, wraz z żona, został Ostrowianinem Roku. W 2010 roku otrzymał odznakę „Honoris Gratia” przyznaną przez władze miasta Krakowa.
nowsze wpisy 78 79 80 81 82 83 84 starsze wpisy