Zamek Książąt Pomorskich Muzeum w Darłowie
tel./fax. +48 94 314 23 51
biuro@zamekdarlowo.pl
Godziny otwarcia muzeum:
1 V - 31 VIII
czynne codziennie
w godz. 10 - 18
kasa czynna do godz. 17
1 IX - 30 IX
czynne codziennie
w godz. 10 - 16
kasa czynna do godz. 15
1 I - 30 IV oraz 1 X - 31 XII
środa - niedziela
w godz. 10 - 16
kasa do godz. 15
Aktualności
Wystawa fotografii Mariana Stefanowskiego "Solidarni zza Muru"
7 grudnia 2016
Zamek Książąt Pomorskich - Muzeum w Darłowie
zaprasza na wernisaż wystawy fotografii
Mariana Stefanowskiego
Solidarni zza Muru
13 grudnia 2016 r. o godz. 16.00
w ramach Zamkowych Spotkań z Historią
poświęconych 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
Pod patronatem starosty sławieńskiego Wojciecha Wiśniowskiego.
Wstęp bezpłatny.
Marian Stefanowski
Urodził się w Darłowie w roku 1950. Do grudnia 1981 r. mieszkał w Toruniu, a następnie w Berlinie Zachodnim. Pracował jako fotoreporter prasowy. Od roku 1988 zatrudniony w Arsenal Instytucie Filmu i Sztuki Wideo (wcześniej Przyjaciele Niemieckiej Kinematografii). Liczne wystawy indywidualne w Polsce i za granicą. Współzałożyciel Grupy Roboczej Solidarność w Berlinie Zachodnim. Decyzją Prezydenta RP w roku 2012 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP za osiągnięcia na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.
Otwarcie wystawy "Okruchy średniowiecza"
7 grudnia 2016
Dnia 30 listopada 2016 r. odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej poświęconej zamkom wzniesionych w dobie średniowiecza na Pomorzu Zachodnim. Wernisaż był finiszem akcji kierowanej do fotografików z prośbą o użyczenie zdjęć zamków lub ich reliktów ze szczególnym uwzględnieniem gotyckich pozostałości. Rezultatem natomiast, było zebranie 300 - tu zdjęć, z których wybraliśmy do druku i zaprezentowaliśmy 49 prac.
Fotografię pokazują obecny stan zachowania 15 zamków o metryce średniowiecznej z miejscowości: Złocieniec, Krępcewo, Krąg, Pęzino, Świdwin, Golczewo, Moryń, Swobnica, Darłowo, Stare Drawsko, Szczecinek, Szczecin, Dobra, Tuczno, Płoty. Obiekty te nie zachowały swej pierwotnej formy i towarzyszących umocnień w postaci fos, wałów, mostów. Większość została przebudowana lub po ich zniszczeniu na fundamentach starych wzniesiono nowe. Część przetrwała tylko w formie ruin. Najwięcej substancji średniowiecznej w postaci murów obronnych z basztami, pojedynczymi skrzydłami mieszkalnymi lub ich reliktami możemy zaobserwować w zamkach: Darłowie, Świdwinie, Pęzinie, Swobnicy, Starym Drawsku, Dobrej, Golczewie, Płotach.
Wernisaż otworzył dyrektor muzeum Konstanty Kontowski, a o wystawie i zamkach opowiadał Karol Matusiak ubrany w średniowieczny strój. W tle nastrój uzupełniała rycerska muzyka.
Na wystawie oprócz fotografii dodatkowo można zapoznać się z rysem historycznym obiektów, zobaczyć model darłowskiego zamku, a najmłodsi zwiedzający spróbować zbudować swoją własną warownię z klocków. Wystawa jest bezpłatna, potrwa do 15 stycznia 2017 r.
Serdeczne podziękowania składamy autorom zdjęć, a są nimi:
Beata Makowska, Jadwiga Kowalczyk-Kontowska, Waldemar Witek, Radosław Walkiewicz, Jarosław Struś, Artur Marek Hara, Grzegorz Chmielecki, Łukasz Rolbiecki, Rafał Iwanicki, Karol Matusiak, Sebastian Kwiatkowski.
Podziękowania składamy również staroście sławieńskiemu Wojciechowi Wiśniowskiemu za patronat nad wystawą.
Wystawa fotograficzna "Zamki Pomorza Zachodniego - okruchy średniowiecza"
24 listopada 2016
Zamek Książąt Pomorskich - Muzeum w Darłowie
zaprasza na otwarcie wystawy fotograficznej
Zamki w Polsce - Pomorze Zachodnie
Okruchy średniowiecza
30 listopada 2016 r., o godz. 16.00
Wstęp bezpłatny
Pod patronatem Starosty Sławieńskiego Wojciecha Wiśniowskiego
„Okruchy średniowiecza” to wystawa prac współczesnych fotografików, prezentująca obecny stan zachowania zamków wzniesionych w dobie średniowiecza na obszarze dzisiejszego województwa zachodniopomorskiego.
Burzliwe dzieje Pomorza, nadania ziem i walka o utrzymanie granic wpłynęły na budowę licznych zamków, ale również były przyczyną ich zaniku. Ilość zamków budowanych w wiekach średnich nie jest dokładnie znana. Z dużym prawdopodobieństwem szacuje się, że w granicach Księstwa Pomorskiego i Nowej Marchii wzniesiono ok. 100 obiektów. Stanowiły je zamki rycerskie, zakonne, margrabiów brandenburskich, biskupie i książęce. Były one obiektami obronno-mieszkalnymi, z przeważającą funkcją obronną, w formie potężnych murów z basztami oraz otaczającymi je fosami, wałami i mostami. Taki charakter zachowały do połowy XVII w., choć już w czasach renesansu funkcje mieszkalne stały się dominujące. Książęta, później rycerstwo, budowali lub przekształcali swoje dotychczasowe warownie w nowym duchu rezydencjonalnym , usuwając lub adaptując architekturę obronną. W formie średniowiecznej do naszych czasów nie przetrwał żaden z nich, a znaczna większość obiektów zniknęła zupełnie z krajobrazu Pomorza. Zamki, które możemy dziś zaobserwować , w pełnej kubaturze lub jako relikty murów obronnych, skrzydeł mieszkalnych, wież, to zaledwie drobna cząstka całej substancji obronnej.
Zmierzch zamków był spowodowany nie tylko niszczącymi działaniami wojennymi i zmianą stylów, ale również przeminięciem świata rycerskiej kultury. Jako obiekty kosztowne w utrzymaniu i niedostosowane do potrzeb nowych czasów, popadły w ruinę lub najzwyczajniej zostały rozebrane. Te „ okruchy średniowiecza”, a jednak znaczące wartości dla dziedzictwa kulturowego, mamy przyjemność przedstawić Państwu podczas wystawy, prezentując ponad 40 fotografii 11 autorów.
Autorzy: Beata Makowska, Jadwiga Kowalczyk-Kontowska, Waldemar Witek, Radosław Walkiewicz, Jarosław Struś, Artur Marek Hara, Grzegorz Chmielecki, Łukasz Rolbiecki, Rafał Iwanicki, Karol Matusiak, Sebastian Kwiatkowski.
nowsze wpisy 76 77 78 79 80 81 82 starsze wpisy