Zamek Książąt Pomorskich Muzeum w Darłowie
tel./fax. +48 94 314 23 51
biuro@zamekdarlowo.pl
Godziny otwarcia muzeum:
1 V - 31 VIII
czynne codziennie
w godz. 10 - 18
kasa czynna do godz. 17
1 IX - 30 IX
czynne codziennie
w godz. 10 - 16
kasa czynna do godz. 15
1 I - 30 IV oraz 1 X - 31 XII
środa - niedziela
w godz. 10 - 16
kasa do godz. 15
Aktualności
Wykład Waldemara Parusa "DAR-19 - ucieczka w przededniu stanu wojennego. Akcja balonowa 1982"
7 grudnia 2016
Zamek Książąt Pomorskich - Muzeum w Darłowie
zaprasza na wykłąd
Waldemara Parusa
DAR-19 - ucieczka w przededniu stanu wojennego. Akcja balonowa 1982
14 grudnia 2016 r., godz.16.00
w ramach Zamkowych Spotkań z Historią
poświęconych 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
Wstęp bezpłatny
Pod patronatem Starosty Sławieńskiego Wojciecha Wiśniowskiego
Wystawa fotografii Mariana Stefanowskiego "Solidarni zza Muru"
7 grudnia 2016
Zamek Książąt Pomorskich - Muzeum w Darłowie
zaprasza na wernisaż wystawy fotografii
Mariana Stefanowskiego
Solidarni zza Muru
13 grudnia 2016 r. o godz. 16.00
w ramach Zamkowych Spotkań z Historią
poświęconych 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
Pod patronatem starosty sławieńskiego Wojciecha Wiśniowskiego.
Wstęp bezpłatny.
Marian Stefanowski
Urodził się w Darłowie w roku 1950. Do grudnia 1981 r. mieszkał w Toruniu, a następnie w Berlinie Zachodnim. Pracował jako fotoreporter prasowy. Od roku 1988 zatrudniony w Arsenal Instytucie Filmu i Sztuki Wideo (wcześniej Przyjaciele Niemieckiej Kinematografii). Liczne wystawy indywidualne w Polsce i za granicą. Współzałożyciel Grupy Roboczej Solidarność w Berlinie Zachodnim. Decyzją Prezydenta RP w roku 2012 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP za osiągnięcia na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.
Otwarcie wystawy "Okruchy średniowiecza"
7 grudnia 2016
Dnia 30 listopada 2016 r. odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej poświęconej zamkom wzniesionych w dobie średniowiecza na Pomorzu Zachodnim. Wernisaż był finiszem akcji kierowanej do fotografików z prośbą o użyczenie zdjęć zamków lub ich reliktów ze szczególnym uwzględnieniem gotyckich pozostałości. Rezultatem natomiast, było zebranie 300 - tu zdjęć, z których wybraliśmy do druku i zaprezentowaliśmy 49 prac.
Fotografię pokazują obecny stan zachowania 15 zamków o metryce średniowiecznej z miejscowości: Złocieniec, Krępcewo, Krąg, Pęzino, Świdwin, Golczewo, Moryń, Swobnica, Darłowo, Stare Drawsko, Szczecinek, Szczecin, Dobra, Tuczno, Płoty. Obiekty te nie zachowały swej pierwotnej formy i towarzyszących umocnień w postaci fos, wałów, mostów. Większość została przebudowana lub po ich zniszczeniu na fundamentach starych wzniesiono nowe. Część przetrwała tylko w formie ruin. Najwięcej substancji średniowiecznej w postaci murów obronnych z basztami, pojedynczymi skrzydłami mieszkalnymi lub ich reliktami możemy zaobserwować w zamkach: Darłowie, Świdwinie, Pęzinie, Swobnicy, Starym Drawsku, Dobrej, Golczewie, Płotach.
Wernisaż otworzył dyrektor muzeum Konstanty Kontowski, a o wystawie i zamkach opowiadał Karol Matusiak ubrany w średniowieczny strój. W tle nastrój uzupełniała rycerska muzyka.
Na wystawie oprócz fotografii dodatkowo można zapoznać się z rysem historycznym obiektów, zobaczyć model darłowskiego zamku, a najmłodsi zwiedzający spróbować zbudować swoją własną warownię z klocków. Wystawa jest bezpłatna, potrwa do 15 stycznia 2017 r.
Serdeczne podziękowania składamy autorom zdjęć, a są nimi:
Beata Makowska, Jadwiga Kowalczyk-Kontowska, Waldemar Witek, Radosław Walkiewicz, Jarosław Struś, Artur Marek Hara, Grzegorz Chmielecki, Łukasz Rolbiecki, Rafał Iwanicki, Karol Matusiak, Sebastian Kwiatkowski.
Podziękowania składamy również staroście sławieńskiemu Wojciechowi Wiśniowskiemu za patronat nad wystawą.
nowsze wpisy 75 76 77 78 79 80 81 starsze wpisy