Zamek Książąt Pomorskich Muzeum w Darłowie
tel./fax. +48 94 314 23 51
biuro@zamekdarlowo.pl
Godziny otwarcia muzeum:
1 V - 31 VIII
czynne codziennie
w godz. 10 - 18
kasa czynna do godz. 17
1 IX - 30 IX
czynne codziennie
w godz. 10 - 16
kasa czynna do godz. 15
1 I - 30 IV oraz 1 X - 31 XII
środa - niedziela
w godz. 10 - 16
kasa do godz. 15
Aktualności
Wykład Waldemara Parusa
19 grudnia 2016
14 grudnia 2016 odbył się wykład Waldemara Parusa, naczelnika Biura Spraw Obronnych Żeglugi Urzędu Morskiego w Słupsku i wykładowcy w Instytucie Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Pomorskiej w Słupsku. Autora wielu prac naukowych m.in. z zakresu infrastruktury krytycznej, infrastruktury wybrzeża i bezpieczeństwa państwa.
Pan Parus przedstawił dwa tematy:
Na początku o załodze prywatnego kutra rybackiego „DAR – 19”, która 27 października 1981 r., wypływając z Ustki do portu w Nexø nie wróciła w komplecie do Polski. Szczególnie o życiu i losie szypra Wiktora Morawskiego i motorzysty Stanisława Kiełkowskiego, którzy podjęli decyzję o pozostaniu na Bornholmie. Pozostali trzej rybacy po dwóch dniach powrócili do ojczyzny innym promem.
Drugi temat to „akcja balonowa”, która miała miejsce 5 marca 1982 r. na wyspie Bornholm. Polegała na wypuszczeniu przez grupę Francuzów i Duńczyków współpracujących z działającym w Paryżu Komitetem 10 000 pomarańczowych balonów z nadrukowanym napisem „SOLIDARNOŚĆ” Koordynacyjnym „Solidarność”. Do balonów były przymocowane pojemniki zawierające 5 kompletów 12-stronicowej ulotki m.in. z informacją o organizatorach projektu i wypowiedzą papieża Jana Pawła II (z 20 i 30 grudnia 1981 roku oraz z 1 i 10 stycznia 1982 roku) poświęconą ocenie stanu wojennego. Również takie informacje jak: losy „Solidarności” na obczyźnie oraz sytuacji w Polsce, treść deklaracji krakowskich prawników o nielegalności wprowadzenia stanu wojennego, materiały instruktażowe do prowadzenia walki opozycyjnej.
Organizację projektu przypisuje się „Komitetowi Wolnych Balonów dla Polski”, wśród organizatorów wymienia się również Komitet „Solidarności” w Paryżu oraz organizację „Lekarze bez granic”. Akcji wsparcia udzieliły duńskie komitety „Støt Solidarność” („Popieraj Solidarność”) oraz wielu wolontariuszy. Osobą, która odpowiadała za druk materiałów w ramach akcji balonowej był Piotr Jegliński, główny pomysłodawca akcji.
Pierwsze balony na polskim wybrzeżu zostały odnalezione po kilkunastu godzinach. Balon, który dotarł najdalej został odnaleziony w Zielonej Górze.
Wykład odbył się w ramach Zamkowych Spotkań z Historią i był drugim wydarzeniem organizowanym przez muzeum z okazji 35 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.