Zamek Książąt Pomorskich Muzeum w Darłowie
tel./fax. +48 94 314 23 51
biuro@zamekdarlowo.pl
Godziny otwarcia muzeum:
1 V - 31 VIII
czynne codziennie
w godz. 10 - 18
kasa czynna do godz. 17
1 IX - 30 IX
czynne codziennie
w godz. 10 - 16
kasa czynna do godz. 15
1 I - 30 IV oraz 1 X - 31 XII
środa - niedziela
w godz. 10 - 16
kasa do godz. 15
Aktualności
Marek Głazik
11 sierpnia 2016
Wczoraj dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci Marka Głazika, naszego przyjaciela, kierownika darłowskiego Muzeum w latach 1977-1981.
Marek w swoim niespełna 70-letnim życiu od zawsze związany był z kulturą, a w szczególności z muzealnictwem. Z zawodu i z zamiłowania archeolog, poświęcił swoje życie gromadzeniu i dokumentowaniu reliktów przeszłości na Pomorzu, Kujawach i Wielkopolsce. Ze swojego wykształcenia uczynił pasję. Jego ogromnym marzeniem (niezrealizowanym, chociaż realizacja była tak blisko) było utworzenie w pasie nadmorskim Darłowo-Darłówko (obecny park Conrada) skansenu kutrów, chat rybackich oraz sprzętu połowowego, by w ten szczególny sposób utrwalić morski charakter naszego miasta.
Drugą - z powodzeniem już realizowaną – pasją Marka było żeglarstwo morskie. Dlatego właśnie ten, urodzony i w początkach pracy zawodowej związany z Borami Tucholskimi i z samą Tucholą, a jednak zakochany w naszym mieście, w Darłowie współtworzył Harcerski Klub Morski (HKM) – jak dotąd pierwszy i jedyny w jego dziejach. W pamięci wielu wówczas młodych żeglarzy pozostał więc jako „komandor dobroczyńca”.
Mieliśmy szczęście, że na szlaku zawodowej wędrówki (wcześniej pracował w muzeach w Tucholi i Brodnicy, pełnił zaszczytną funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Pile) znalazło się Darłowo.
Stan wojenny zastał go w Niemczech, gdzie udał się tylko w celach turystycznych, a przyszło mu tam przeżyć ponad 30 lat. I wówczas też nie zerwał przygody z muzealnictwem, gdyż zatrudnił się jako pracownik merytoryczny w tamtejszym muzeum.
Zawsze utrzymywał z naszym muzeum przyjacielskie kontakty, a kiedy mógł wreszcie wrócić do Polski, pierwsze kroki skierował do Darłowa.
Naturalną więc koleją rzeczy było zorganizowanie Markowi autorskiej wystawy jego fotografii, która była kolejną jego wielką pasją i której poświęcił kawał życia. Jesienią tego roku zamierzaliśmy zrealizować pierwszą z cyklu wystaw z Jego podróży po Afryce, zatytułowaną „Moja Kenia”.
Ledwie kilka miesięcy temu wrócił do Polski na stałe. Bardzo się cieszył, że po latach niespodziewanej tułaczki zamieszkał w Bornem Sulinowie, gdzie do ostatnich nieomal dni oddawał się wędkowaniu w tamtejszych jeziorach.
Miał wiele ciekawych planów i pomysłów, które niestety, przerwała choroba i przedwczesna śmierć.
Jednak nie umiera ten, kto pozostaje w sercu i pamięci bliskich. W naszej pamięci pozostanie na zawsze.
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się dnia 13.08.2016 r. (sobota), o godz. 12.45 w Tucholi.
Kaplica cmentarna przy ul. Starodworcowej.
O Henryku Sienkiewiczu - historie znane i nieznane opowiada jego wnuk Juliusz
8 sierpnia 2016
Minister kultury i dziedzictwa narodowego ogłosił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, w listopadzie przypada 100. rocznica Jego śmierci. Na tę okoliczność darłowskie Muzeum organizuje spotkanie
z Juliuszem Sienkiewiczem - potomkiem literackiego noblisty.
Juliusz Sienkiewicz - etnograf, wieloletni dyrektor Muzeum w Koszalinie, znawca budownictwa ryglowego.
Barwnego gawędziarza z rodu Sienkiewiczów można będzie posłuchać 17 sierpnia 2016 r. o godz. 17.00 na spotkaniu pt.
O Henryku Sienkiewiczu - historie znane i nieznane opowiada jego wnuk Juliusz.
Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu Zamkowych Spotkań z Historią.
Patronat nad nim objął starosta sławieński Wojciech Wiśniowski.
Zdjęcia poszukiwane !!!
22 lipca 2016
Zamek Książąt Pomorskich – Muzeum w Darłowie zwraca się z serdeczną prośbą do fotografików o udostępnienie swoich zdjęć średniowiecznych zamków lub ich reliktów występujących w granicach województwa zachodniopomorskiego.
Zdjęcia w postaci druku i prezentacji multimedialnej będą prezentowane w sierpniu br. na wystawie fotograficznej poświęconej architekturze zamkowej Pomorza Zachodniego ( woj. zachodniopomorskie)
Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie zdjęć drogą elektroniczną na adres: kmatusiak@zamekdarlowo.pl
Szczególnie poszukiwane zdjęcia zamków w:
Dobrej k/Nowogardu, Drawnie, Golczewie, Karlinie, Krągu, Krępcebie, Moryniu, Pęzinie, Płotach (stary zamek), Swobnicy, Starym Drawsku, Szczecinie, Szczecinku, Świdwinie, Tucznie, Złocieńcu.
nowsze wpisy 80 81 82 83 84 85 86 starsze wpisy