Zamek Książąt Pomorskich Muzeum w Darłowie
tel./fax. +48 94 314 23 51
biuro@zamekdarlowo.pl
Godziny otwarcia muzeum:
1 V - 31 VIII
czynne codziennie
w godz. 10 - 18
kasa czynna do godz. 17
1 IX - 30 IX
czynne codziennie
w godz. 10 - 16
kasa czynna do godz. 15
1 I - 30 IV oraz 1 X - 31 XII
środa - niedziela
w godz. 10 - 16
kasa do godz. 15
Aktualności
Życzenia Wielkanocne
29 marca 2018
Pełnych nadziei Świąt Wielkiej Nocy,
radosnej wiosny oraz serdecznych
spotkań rodzinnych przy świątecznym stole
składają pracownicy
Zamku Książąt Pomorskich – Muzeum w Darłowie
Jednocześnie informujemy, że muzeum w sobotę (31 marca br.) będzie czynne do 14.00 (13.15 ostatnia sprzedaż biletów). W dniach 01 - 03 będzie nieczynne dla zwiedzających.
Otwarcie wystawy Jerzego Gąsiorka "Pasja według Gąsiora - asamblaże i rzeźby"
13 marca 2018
Dyrektor Zamku Książąt Pomorskich - Muzeum w Darłowie
serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy
Jerzego Gąsiorka
Pasja według Gąsiora - asamblaże i rzeźby
dnia 16 marca 2018 roku o godz. 17.00
Wstęp bezpłatny
Pod patronatem starosty sławieńskiego Wojciecha Wiśniowskiego
Jerzy Gąsiorek urodził się 17 stycznia 1941 roku w Granowcu koło Ostrowa Wielkopolskiego. Lata dzieciństwa spędził w Sławnie i tu ukończył szkołę podstawową. Uczęszczał do Niższego Seminarium Duchownego w Słupsku, gdzie zdał maturę. Drugą państwową uzyskał w Korespondencyjnym Liceum Ogólnokształcącym w Gorzowie. Studiował historię w gorzowskim Studium Nauczycielskim, po zakończeniu którego, został nauczycielem w ówczesnym Technikum Budowlanym i Policealnym Studium Architektury. Jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Filozoficzno-Historycznym w zakresie pedagogiki. Studia podyplomowe z muzealnictwa i wystawiennictwa ukończył na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 1977-79 pracował w Muzeum Okręgowym w Gorzowie gdzie założył i prowadził Galerię Sztuki Współczesnej „Oficyna”. Do 2006 roku pracował na stanowisku dyrektora Biura Wystaw Artystycznych. Od 1991 roku członek ZPAP. Autor licznych wystaw indywidualnych w Polsce.
Zajmuje się wystawiennictwem i architekturą wnętrz, pisze (wydał m. in. 10 tomików poezji). Od lat 60-tych, tworzy głównie rzeźby i asamblaże.
Wśród Jego prac często pojawia się tematyka biblijna – zwłaszcza przedstawienia Męki Pańskiej, a także martyrologia ludzi podczas II wojny światowej. Artysta w swoich przedstawieniach bardzo często wykorzystuje przedmioty i rzeczy przypadkowo znalezione (kawałki materiałów, drewna, metalu). Tworzy z nich asamblaże, czyli kompozycje przestrzenne z tworzyw gotowych.
Wystawa potrwa do 16 kwietnia 2018 r.
Życie zaczyna się po... - benefis Brygidy Jerzewskiej
13 marca 2018
10 marca br. swoje 90 – te urodziny obchodziła Brygida Jerzewska – mieszkanka Darłowa od niemalże 75 lat. Spotkanie było poświęcone jej życiu wypełnionemu pracą zawodową ale też bardzo bogatemu w działania społeczne. Nie zabrakło wątków z życia osobistego tej niezwykłej postaci.
Uciekając przed bombardowaniami w rodzinnym Hagen przybyła z młodzieżą tamtejszej szkoły średniej do nadmorskiego Rügenwalde. Los sprawił, że poślubiła Polaka i została mamą trójki dzieci, dochowując się gromadki wnucząt i prawnucząt.
Pracowała kolejno w miejscowej szkole z niemieckim językiem nauczania, Liceum Ogólnokształcącym w Darłowie i Liceum Ekonomicznym w Szczecinku.
Przez wiele lat działała na rzecz lokalnej społeczności organizując Dni polsko – niemieckich spotkań, współorganizując wyjazdy dziecięcego zespołu estradowego „Diomedeo” do Niemiec, nawiązując kontakty i uczestnicząc w roli tłumacza w wizytach delegacji samorządu darłowskiego w mieście partnerskim Gardelegen. Nie sposób pominąć długoletniej, bezinteresownej pracy tłumacza na rzecz Fundacji „Dziedzictwo” ze Sławna, Sławieńskiego Domu Kultury oraz darłowskiego Muzeum.
Odwiedza parafię ewangelicką w Koszalinie. Bierze udział w spotkaniach Klubu Pionierów Ziemi Darłowskiej. Posiada wiele odznaczeń i wyróżnień – wśród nich Laur Starosty Sławieńskiego i tytuł „Zasłużona dla miasta Darłowa”.
Benefis uświetniły występy uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej ze Sławna: Maja Janus – skrzypce, Natalia Jeż – flet, Przemysław Ulanowski – fortepian.
Spotkanie zaszczycili zacni goście reprezentujący stowarzyszenia i instytucje oraz byli uczniowie pani Brygidy. Benefis z dużym zaciekawieniem obserwowali bliscy Jubilatki, wśród których prym wiodła grupa prawnuków. Pani Brygida została obdarowana własnym portretem autorstwa sławieńskiego artysty Grzegorza Machłaja. Pojawił się tort urodzinowy i olbrzymia ilość kwiatów.
Jubilatka – tryskająca humorem i niespożytą energią – była na tym spotkaniu odbiorcą wielu wspaniałych życzeń, w tym listu gratulacyjnego od marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.
nowsze wpisy 54 55 56 57 58 59 60 starsze wpisy