Zamek Książąt Pomorskich Muzeum w Darłowie
tel./fax. +48 94 314 23 51
biuro@zamekdarlowo.pl
Godziny otwarcia muzeum:
1 V - 31 VIII
czynne codziennie
w godz. 10 - 18
kasa czynna do godz. 17
1 IX - 30 IX
czynne codziennie
w godz. 10 - 16
kasa czynna do godz. 15
1 I - 30 IV oraz 1 X - 31 XII
środa - niedziela
w godz. 10 - 16
kasa do godz. 15
Aktualności
Sesja popularno - naukowa "Na 100 - lecie Niepodległej"
9 lutego 2018
Małą sesją historyczną zainaugurowaliśmy rok obchodów 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Niezwykłą postać Józefa Piłsudskiego przypomniał dr Zbigniew Mielczarski (historyk, kierownik Referatu Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Darłowo). Zarys dziejów Błękitnej Armii generała Józefa Hallera zreferowała Agnieszka Osiak (adiunkt w Biurze Dokumentacji Zabytków w Szczecinie). Waldemar Parus (pracownik dydaktyczny Akademii Pomorskiej w Słupsku) zaprezentował materiał o tradycji ceremonii zaślubin Polski z morzem w Pucku. Dopełnieniem było wystąpienie Anny Bartczak (st. kustosz w Biurze Dokumentacji Zabytków w Szczecinie) ukazujące regionalny i lokalny szlak do wolności, zatytułowane "Pamięć w drewnie i kamieniu. Upamiętnienia poległych w I wojnie światowej na terenie powiatu sławieńskiego".
Referaty spotkały się z dużym zainteresowaniem i żywym odbiorem. Dyskusja toczyła się również po zakończeniu spotkania. Wśród tych głosów pojawiły się m.in. cenne informacje od potomków hallerczyków, co daje nadzieję na poszerzenie wiedzy o naszej wspólnej, niełatwej historii.
Sesja odbyła się pod patronatem starosty sławieńskiego Wojciecha Wiśniowskiego.
Sesja popularno - naukowa "Na 100 - lecie Niepodległej"
1 lutego 2018
Dyrektor Zamku Książąt Pomorskich - Muzeum w Darłowie
serdecznie zaprasza na sesję popularno - naukową
Na 100 - lecie Niepodległej
9 lutego 2018 roku, godz. 10.00
W programie:
"Józef Piłsudski - polityk, wojskowy, mąż stanu" - dr Zbigniew Mielczarski, Urząd Miasta Darłowo;
"Błękitna Armia generała Józefa Hallera w latach 1917 - 1920 - zarys dziejów" - mgr Agnieszka Osiak,
Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie;
"Tradycja ceremonii Zaślubin Polski z Morzem" - mgr Waldemar Parus, Akademia Pomorska w Słupsku;
"Pamięć w drewnie i kamieniu. Upamiętnienia poległych w I wojnie światowej na terenie powiatu sławieńskiego" - mgr Anna Bartczak,
Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.
Zakończenie ferii "W czasach Króla Eryka" - wernisaż
28 stycznia 2018
Dnia 27 stycznia 2018 r. w naszym zamku odbył się wernisaż prac uczestników ferii zimowych pn. „W czasach Króla Eryka”. Młodzi twórcy zaprezentowali swoje dzieła, które przez blisko dwa tygodnie powstawały w zaciszu książęcych progów. Prace były owocem doświadczenia twórczego, zdobytego na takich warsztatach jak: grafika artystyczna, rzeźba, malarstwo, rzemiosło średniowieczne oraz zajęciach kulinarnych i z lodu. Na otwarcie wystawy przybyli również uczestnicy edukacyjnych spotkań: „Odkrywanie skarbów Króla Eryka”, „Legendy, bajki, podania …”, „Spotkania z katem”, które również odbywały się w muzeum podczas ferii.
Celem wszystkich warsztatów było rozwijanie sprawności manualnych, przez zapoznanie uczestników z różnymi technikami plastycznymi, rozbudzenie wyobraźni i zachęcenie dzieci do kreatywnej zabawy podczas tworzenia. Najważniejszym jednak zadaniem było przedstawienie historii książęcej, ze szczególnym uwzględnieniem postaci najwybitniejszego z Gryfitów Eryka Pomorskiego, króla Danii, Szwecji i Norwegii, urodzonego i kończącego swój monarszy żywot właśnie w darłowskim zamku.
Na wernisażu Konstanty Kontowski, dyrektor muzeum i Wojciech Wiśniowski, starosta sławieński, na ręce prowadzących oraz dzieci złożyli dyplomy i upominki oraz serdeczne podziękowania i gratulacje za ich pracę artystyczną. Na zakończenie odbyła się degustacja tortu zamkowego, kończąca słodkim akcentem cały cykl feryjny.
Zajęcia, oprócz pracowników muzeum, prowadzone były przez zaproszonych instruktorów: Elżbietę Juszczyk, Magdalenę Jankowską, Ewę Ukleję oraz Janusza Obidzińskiego, którym serdecznie dziękujemy za miłą współpracę i twórczy czas spędzony z uczestnikami warsztatów. Podziękowania składamy również staroście sławieńskiemu Wojciechowi Wiśniowskiemu za objęcie patronatem ferii zimowych, a także Darłowskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej za gadżety i upominki.
Najwspanialsze podziękowania składamy naszym młodym artystom. Życzymy Wam dalszych sukcesów oraz przyjemności i kreatywności w tworzeniu przyszłych dzieł sztuki.
nowsze wpisy 57 58 59 60 61 62 63 starsze wpisy