Zamek Książąt Pomorskich Muzeum w Darłowie
tel./fax. +48 94 314 23 51
biuro@zamekdarlowo.pl
Godziny otwarcia muzeum:
1 V - 31 VIII
czynne codziennie
w godz. 10 - 18
kasa czynna do godz. 17
1 IX - 30 IX
czynne codziennie
w godz. 10 - 16
kasa czynna do godz. 15
1 I - 30 IV oraz 1 X - 31 XII
środa - niedziela
w godz. 10 - 16
kasa do godz. 15
Aktualności
Informacja
19 czerwca 2019
Uprzejmie informujemy, że 20 czerwca (Boże Ciało) muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających.
Wystawa "Broń i akcesoria myśliwskie"
4 czerwca 2019
Zamek Książąt Pomorskich – Muzeum w Darłowie
oraz
Muzeum Regionalne w Szczecinku
zapraszają na otwarcie wystawy
Broń i akcesoria myśliwskie
dnia 7 czerwca 2019 r. o godz. 17.00
do Zamku Książąt Pomorskich - Muzeum w Darłowie
Zapraszamy Państwa do obejrzenia wyjątkowej wystawy - prezentującej broń i akcesoria myśliwskie, pochodzące ze zbiorów naszego muzeum i Muzeum Regionalnego w Szczecinku. Myślistwo zwłaszcza broń i oporządzenie – to temat, który jest w kręgu zainteresowania nie tylko małych chłopców lubiących bawić się w żołnierzyki. Interesują się nią również dorośli i nie tylko mężczyźni. Mamy nadzieję, że spełnimy Państwa oczekiwania. Wystawa czynna będzie do końca sezonu letniego. Serdecznie zapraszamy!
Myślistwo uprawiane jest od zarania wieków, wytworzyło własne zwyczaje, sztukę, odrębne słownictwo. Polowanie stało się elementem obyczajowości, a sztuka myśliwska legitymacją pozycji społecznej. Znaczenie sztuki związanej z polowaniami zmieniało się w poszczególnych epokach. W okresie prehistorycznym spełniała funkcje magiczne, w starożytności służyła ukazaniu potęgi bogów i władców, w średniowieczu miała znaczenie alegoryczne i symboliczne, w epokach nowożytnych służyła ilustracji sielankowego życia dworskiego, by w XIX wieku stać się niezależnym tematem.
Sceny i motywy myśliwskie stosowano w malarstwie, rzeźbie, płaskorzeźbie, w dekoracji broni i oporządzenia. W sztuce polskiej tematy polowań znalazły się w kręgu zainteresowań wielu znakomitych malarzy: Juliusza Kossaka, Maksymiliana Gierymskiego, Józefa Chełmońskiego, jednego z największych piewców natury i polowań Juliana Fałata, a w czasach późniejszych Alfreda Wierusz-Kowalskiego, Czesława Wasilewskiego (Zygmuntowicza) i wielu innych.
Polowania wymagały od myśliwego specjalnego wyposażenia i skutecznej broni. W początkowym okresie nie istniało rozgraniczenie pomiędzy bronią służącą do polowania a bronią do walki. Różniły je jedynie zdobienia.
Wśród prezentowanych obiektów znajdują się przykłady broni palnej i białej, oporządzenia myśliwskiego, malarstwa, grafiki oraz przedmioty codziennego użytku. Znaczna ich część wykonana została w wieku XIX. Liczną grupę tworzą egzemplarze broni kapiszonowej. Ważne miejsce zajmuje broń biała. Wśród tej przeważają kordelasy paradne. Ich głownie są zdobione wyobrażeniami zwierząt i ptaków łownych wkomponowanych w dekoracyjne motywy roślinne, a także scenami polowań. Interesującą grupę obiektów tworzy oporządzenie myśliwskie: prochownice, dozowniki, torby, krzesełka, szczypce do odlewania kul, a także przedmioty osobiste jak butelki, laski, fajki, tabakiery czy papierośnice.
Wystawa fotografii Kamili Rosińskiej
23 maja 2019
Zapraszamy serdecznie dzieci wraz z rodzicami na otwarcie wystawy fotografii
Kamili Rosińskiej
„W butach Babci Heli”
dnia 1 czerwca br. o godz. 12.00
Kamila Rosińska, urodzona w Łasku, studentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, na Wydziale Operatorskim i Realizacji telewizyjnej ze specjalnością Realizacja obrazu filmowego,
telewizyjnego i fotografia.
Absolwentka Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi na kierunku Pedagogika. Laureatka wielu wyróżnień fotograficznych. Ma w swoim dorobku artystycznym wiele
wystaw w Polsce oraz wystawy międzynarodowe.
"Fotografia pasjonowała mnie od zawsze, staram się, by każde zdjęcie miało swoją historię i przywoływało uczucia. By nie było wyłącznie jednowymiarowym obrazem pozbawionym emocji. Wszędzie staram się szukać inspiracji do kolejnych kadrów. Robienie zdjęć kojarzymy jedynie z naciśnięciem spustu migawki. Tymczasem zaczyna się ono dużo wcześniej – od wyboru i zaaranżowania odpowiedniej scenografii/tła.
Trwa również długo potem, podczas odpowiedniej obróbki, pozwalającej na wyzwolenie z kadrów niepowtarzalnego klimatu. Istotą fotografii są dla mnie emocje. Emocje tworzące się w wyniku współgrania modeli z wyjątkowym otoczeniem. Emocje rodzące się w osobie, która patrzy na niepowtarzalne zdjęcie kochanej osoby. To emocje tworzą koloryt naszego życia i to im podporządkowana jest moja praca.
Pedagogika, obok fotografii, jest moją drugą pasją, tak więc warsztat fotograficzny łączę z odpowiednim podejściem do dzieci. Dbam o to, by podczas sesji czuły się bezpiecznie i dobrze się bawiły. Tylko wtedy można wydobyć ich charakter i dodatkowo podkreślić indywidualne piękno każdego z nich.
nowsze wpisy 46 47 48 49 50 51 52 starsze wpisy