Zamek Książąt Pomorskich Muzeum w Darłowie
tel./fax. +48 94 314 23 51
biuro@zamekdarlowo.pl
Godziny otwarcia muzeum:
1 V - 31 VIII
czynne codziennie
w godz. 10 - 18
kasa czynna do godz. 17
1 IX - 30 IX
czynne codziennie
w godz. 10 - 16
kasa czynna do godz. 15
1 I - 30 IV oraz 1 X - 31 XII
środa - niedziela
w godz. 10 - 16
kasa do godz. 15
Aktualności
60+Kultura
19 września 2017
Drodzy Seniorzy,
w ramach akcji "60+ Kultura" zapraszamy w dniach 23 i 24 września br. do naszego zamku na bezpłatne zwiedzanie stałych ekspozycji (włącznie z ekspozycją "Moje dzieciństwo - wystawa zabawek i pamiątek z XX wieku").
Muzeum będzie można zwiedzać w godz. 10 - 15. Szczególnie polecamy godz. 10 - 11. W tym czasie uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej ze Sławna wykonywać będą mini - koncerty pod hasłem "W barwach jesieni".
Wyprawa po powiecie sławieńskim „Rozsmakowani w odziedziczonym krajobrazie” EDD 2017
18 września 2017
Wyprawa po powiecie sławieńskim
„Rozsmakowani w odziedziczonym krajobrazie” 16 września 2017 r. EDD (ZDD) 2017 - podsumowanie.
Kolejna edycja Europejskich (Zachodniopomorskich) Dni Dziedzictwa i kolejna odsłona atrakcji ziemi sławieńskiej za nami.
Odwiedziliśmy Fort Marian w Malechowie by wejść w klimat 100 – lecia odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości (2018 rok). Dziękujemy p. Marianowi Laskowskiemu za gościnność a p. Waldemarowi Mróz za barwne opowieści o militarnych skarbach Fortu.
Wybraliśmy się do gminy Sławno, gdzie w malowniczych Ugaciach funkcjonuje „Leśna chata” - izba edukacyjno –muzealna w zabytkowej leśniczówce. Działa ona przy Nadleśnictwie Sławno w ramach Ośrodka Edukacji Przyrodniczo – Leśnej „Zielona Szkoła pod Bocianim Gniazdem”. Wielkie podziękowania dla nadleśniczego p. Marka Śpiechowicza za poświęcony weekendowy czas i ogromną dawkę wiedzy, którą się z nami podzielił.
Zajrzeliśmy do 700 – letniego Sławna, które przywraca pamięć miejscom i ludziom. W zadumie przystanęliśmy przy Pomniku Poległych Żołnierzy z kwaterą wojenną. Oglądaliśmy nowo otwarte lapidarium żydowskie, powstałe na miejscu zdewastowanego cmentarza.
Stamtąd udaliśmy się do perełki Krainy w Kratę czyli Łącka w gminie Postomino. Byliśmy przy domu Hansa Lange ( skok do czasów Gryfitów) a potem w towarzystwie niezwykle gościnnego sołtysa Łącka – p. Władysława Września – podziwialiśmy wnętrze i otoczenie gotyckiego kościoła. W czasie przerwy na posiłek skosztowaliśmy lokalnych przysmaków. Podziękowania dla p. Aleksandry Kurek – zastępcy wójta gminy Postomino – za obdarowanie uczestników wyprawy materiałami promocyjnymi.
Kolejnym przystankiem na szlaku było Zakrzewo w gminie Darłowo. Właścicielka gospodarstwa agroturystycznego Magra – p. Marzanna Granat – oprowadziła nas po posiadłości, gdzie królują tysiące (!) rodzimych i egzotycznych roślin, ryby w stawie i inne pasje pracowitych gospodarzy. Cenne chwile w „innym świecie”...
Na końcu dotarliśmy do Cafe Pomerania w Darłówku – kawiarnio - lodziarni państwa Redlickich, zlokalizowanej w pięknie wyremontowanym zabytkowym obiekcie z 1895 roku. Spotkały się z nami panie Violetta i Katarzyna Redlickie, które opowiedziały o rodzinnej pasji cukierniczej a także starannie przeprowadzonej modernizacji atrakcyjnej architektonicznie kamienicy, co zostało dostrzeżone i już dwukrotnie nagrodzone. Ukłony dla Państwa Redlickich za determinację w działaniu oraz za miłe przyjęcie.
Po raz kolejny wypadałoby podziękować naszemu przewoźnikowi – firmie DPP (kierowcy p. Karolowi) za wysoce profesjonalne świadczenie usług.
Zawiadamiamy szefostwo Darlot - u, że okolicznościowy numer sławieńskiego informatora „Ratusz” rozszedł się jak ciepłe bułeczki. Dziękujemy!
Zorganizowanie wyprawy po powiecie sławieńskim „Rozsmakowani w odziedziczonym krajobrazie” było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Sławieńskiego. Patronat nad wydarzeniem objął starosta sławieński Wojciech Wiśniowski.
III Zamkowy Plener Plastyczny
4 września 2017
Od 4 września rusza w muzeum III Zamkowy Plener Plastyczny z udziałem artystów Ziemi Sławieńskiej. Trwać będzie przez najbliższy tydzień, a zakończy się wernisażem prac plastycznych uczestników.
W plenerze wezmą udział:
Lila Kępska, Elżbieta Juszczyk, Anna Pozlewicz, Agnieszka Gawron, Rudiger Frisch, Kazimierz Babkiewicz, Todor Dimczewski, Andrzej Remus, Tadeusz Konieczny, Janusz Obidziński.
Na otwarcie wystawy poplenerowej zapraszamy do zamku
9 września 2017 o godz. 13.00.
Wstęp bezpłatny
Organizator: Zamek Książąt Pomorskich – Muzeum w Darłowie
Patronat: Starosta Sławieński Wojciech Wiśniowski
Malarstwo:
Elżbieta Juszczyk , Darłowo
Absolwentka malarstwa na UMK w Toruniu. Artystka, pedagog. Poza pracą pedagogiczną skupia dzieci i młodzież w swojej pracowni. W plenerze zamkowym uczestniczy po raz drugi.
Lila Kępska, Lejkowo gm. Malechowo
Brała udział w wielu plenerach m.in. w Wejherowie. Maluje pejzaże, kwiaty. Na plenerze zamkowym jest po raz pierwszy.
Agnieszka Gawron, Darłowo
Jest absolwentką Liceum Plastycznego w Koszalinie, obecnie studiuje malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Anna Pozlewicz, Sławno
Twórczość artystki jest realistyczna – maluje pejzaże, kwiaty, porusza tematykę marynistyczną. W zamkowym plenerze uczestniczy po raz drugi.
Rudiger Frisch, Rusinowo gm. Postomino
Ur. w Essen (Niemcy). Muzyk (perkusista), malarz, stolarz i witrażownik. Od kilku lat mieszka w Polsce, we wsi Rusinowo, gdzie rozwija swoje zainteresowania muzyczne i plastyczne. Na plenerze zamkowym jest po raz pierwszy.
Kazimierz Babkiewicz , Sławno
Absolwent malarstwa na UMK w Toruniu. Od 1978 roku mieszka w Sławnie. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Uprawia głównie malarstwo olejne, grafikę (zwłaszcza ex libris) i rysunek. Najczęstszym tematem prac jest pejzaż z motywami rzek, rozlewisk, szuwarów, drzew i łanów zbóż, zapożyczonych z naszego sławieńskiego krajobrazu.
Todor Dimczewski, Sławno
Bułgar, mieszka i tworzy w Sławnie. Absolwent Fakultetu Sztuk Pięknych na Uniwersytecie w Wielkim Tyrnowie w klasie malarstwa. W 1981 roku otrzymał za twórczość artystyczną order „1300 lat Bułgarii”, a w 1986 roku Odznakę Ministerstwa Kultury Bułgarii. Uprawia malarstwo pastelowe (maluje pejzaże, martwe natury i portrety) i jako jeden z nielicznych twórców pisze ikony.
Andrzej Remus, Darłowo
Mieszkaniec Darłowa. Maluje wielkoformatowe pejzaże. Zajmuje się także tematyką marynistyczną. Wystawia w wielu galeriach.
Rzeźba:
Tadeusz Konieczny, Stary Jarosław gm. Darłowo
Pasją rzeźbiarską zaraził się od swego ojca. Pierwszą rzeźbę wykonał w latach 90-tych. Kilka Jego prac znajduje się na Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.
Janusz Obidziński , Darłowo
Większość rzeźb wzorowana jest na sztuce ludowej. Rzeźbi diabły, wędrowców, anioły postacie wojów, rycerzy i królów oraz postacie tematycznie związane z morzem – rybaków i marynarzy.
nowsze wpisy 64 65 66 67 68 69 70 starsze wpisy