Zamek Książąt Pomorskich Muzeum w Darłowie
tel./fax. +48 94 314 23 51
biuro@zamekdarlowo.pl
Godziny otwarcia muzeum:
1 V - 31 VIII
czynne codziennie
w godz. 10 - 18
kasa czynna do godz. 17
1 IX - 30 IX
czynne codziennie
w godz. 10 - 16
kasa czynna do godz. 15
1 I - 30 IV oraz 1 X - 31 XII
środa - niedziela
w godz. 10 - 16
kasa do godz. 15
Aktualności
Walentynki
9 lutego 2022
Miłość i samotność w książęcym domu
Zapraszamy serdecznie do uczestnictwa w nowym cyklu spotkań pod hasłem „Zwiedzanie z klimatem”.
Zwiedzanie z klimatem to podróż po komnatach książęcych z udziałem przewodnika - narratora wprowadzającego Gości w świat książąt Gryfitów oraz w historię samego zamku.
Pierwsze spotkanie jakie dla Państwa przygotowaliśmy odbędzie się w przededniu walentynek tj. 13 lutego o godz. 13.00 pn. „Miłość i samotność w książęcym domu”. Podczas zwiedzania dowiemy się czy strzała kupidyna docierała do komnat darłowskiego zamku i swym grotem zaczarowywała aranżowane małżeństwa książęce. O uczuciach pań dworu i ich tęsknotach, zwyczajach ślubnych i innych zdarzeniach powodujących rumieńce na twarzy opowie nam trubadur księżnej Zofii - Karol Matusiak
Zapraszamy 13 lutego br. o godz. 13.00 (niedziela)
Wstęp bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy pod nr tel. 94 314 2351
Uwaga, by zakryć rumieńce na twarzy prosimy o uczestnictwo w spotkaniu w maseczkach.
Informacja
28 stycznia 2022
Z żalem informujemy, że z powodu kwarantann oraz licznych zachorowań wśród dzieci i młodzieży włącznie z pracownikami muzeum zajęcia feryjne się nie odbędą.
50. rocznica podniesienia bandery na Okręcie Polskiej Marynarki Wojennej ORP Darłowo
14 stycznia 2022
50. rocznica podniesienia bandery na Okręcie Polskiej Marynarki Wojennej ORP Darłowo
Zapraszamy 20 stycznia 2022 r.,
godz. 11:30 - Zamek Książąt Pomorskich - Muzeum w Darłowie
godz. 13:00 - Galeria Morska w Darłowie
Wystawa elementów wyposażenia ORP Darłowo, prezentacje o okrętach rakietowych klasy „205”, spotkanie z byłymi dowódcami a także wizyta w Galerii Morskiej przy tablicy upamiętniającej okręt. To wydarzenia, które towarzyszyć będą przypadającej 20 stycznia br. 50-tej rocznicy od momentu podniesienia bandery na okręcie Polskiej Marynarki Wojennej ORP Darłowo.
Organizatorzy: Zamek Książąt Pomorskich - Muzeum w Darłowie, Miasto Darłowo
Na okręcie rakietowym ORP Darłowo banderę podniesiono 20 stycznia 1972 roku. Byli przy tym wówczas: dowódcy Marynarki Wojennej i przedstawiciele darłowskich władz: przewodniczący MRN Netkowski i sekretarz Marian Strzęciwilk. Pierwszym jego dowódcą był kpt. Mar. Henryk Grunert. Jednostka o długości 38,5 m i szerokości 7,6 m była jednostką przeznaczoną dla 30 osobowej załogi Okręt noszący na burcie numer 430 zawsze miał widoczny z daleka herb Darłowa. Okręt był budowany w radzieckiej stoczni okrętowej. Wyposażony był w cztery wyrzutnie rakiet przeciw - okrętowych, jedną przeciwlotniczą oraz działo kalibru 30 mm. W trakcie swojej służby przepłynął ponad 50 tysięcy mil morskich. W morzu spędził ponad 55 tys. godzin. Na pokładzie okrętu wyszkoliło się ok. 2.000 marynarzy. Okręt często odwiedzał nasz port, a jego dowództwo i załoga były serdecznie goszczone przez władze miasta i ludzi morza. Jego dowództwo na czele z por. mar. mgr inż. Robertem Kościelniakiem, dowódcą okrętu zostało honorowymi członkami Towarzystwa przyjaciół Ziemi Darłowskiej.
7 lutego 2003 r. opuszczono banderę na okręcie rakietowym ORP Darłowo. Dowództwo Marynarki wojennej wycofało ze służby okręt, który przez 31 lat sławił imię naszego miasta na morzach i oceanach świata. Ostatnio pływał on w 1 Dywizjonie Okrętów Rakietowych w Gdyni.
Zgodnie z ceremoniałem bandera okrętu trafiła do Muzeum Marynarki Wojennej, a okręt do Agencji Mienia Wojskowego.
źródło: darlowo.pl
nowsze wpisy 26 27 28 29 30 31 32 starsze wpisy